15 wrzesień 2023

Kolejne linie kolejowe w województwie dolnośląskim przekazane samorządowi

fot. nadesłane
Polskie Koleje Państwowe S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś dwie umowy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu, dzięki którym jednostka samorządu będzie zarządzać dwoma odcinkami linii kolejowych.
REKLAMA
Podpisane dziś (14.09.) umowy trójstronne rozwiązują kwestię, która powstała kilkanaście lat temu w zakresie własności odcinków linii i zlokalizowanych na nich elementów infrastruktury, czyli linii 322 na odcinku Ołdrzychowice – Stronie Śląskie oraz linii 283 na odcinku Jelenia Góra – Lwówek Śląski.  Dzięki podpisanym dziś umowom PKP PLK S.A. na rzecz DSDiK oddają w nieodpłatnie użytkowanie elementy infrastruktury kolejowej na tych liniach, a PKP S.A. wyrażają zgodę na nieodpłatne przekazanie działek pod odcinkami linii kolejowych w użytkowanie DSDiK. W związku z tym na przekazanej infrastrukturze i działkach DSDiK przejmuje rolę zarządcy i  zyskuje możliwość modernizacji i odnowienia linii, co sprowadza się de facto do możliwości uruchomienia ruchu pociągów na tych odcinkach, po zakończeniu niezbędnych prac modernizacyjnych.

Zapewnienie dogodnych przejazdów jest priorytetem polskiej kolei, dlatego sukcesywnie przywracamy połączenia kolejowe i reaktywujemy przejazdy na niewykorzystywanych obecnie trasach. Jest to możliwe dzięki dedykowanym temu celowi programom, takim jak np. Kolej Plus. Skuteczna walka z wykluczeniem komunikacyjnym opiera się także na efektywnej współpracy z samorządami. Dobrze widać to na przykładzie Dolnego Śląska, gdzie dwie kolejne linie przeszły pod zarząd jednostki samorządowej, która po wykonaniu niezbędnych prac, będzie mogła zapewnić mieszkańcom dogodne przejazdy pociągami – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Podpisane dziś umowy trójstronne pomiędzy PKP S.A., PKP PLK S.A. a DSDiK polegające na przekazaniu w nieodpłatne użytkowanie dwóch odcinków linii kolejowych, czyli linii 322 na odcinku Ołdrzychowice – Stronie Śląskie oraz linii 283 na odcinku Jelenia Góra – Lwówek Śląski umożliwiają rewitalizację kolejnych linii kolejowych przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu. Jest to kontynuacja działań PKP S.A. polegających na  przekazywaniu nieczynnych linii kolejowych na rzecz samorządu województwa dolnośląskiego, których celem jest przywrócenie ruchu kolejowego na tych odcinkach. W ostatnich pięciu latach PKP S.A. przekazały na rzecz samorządu województwa dolnośląskiego ponad 200 km linii kolejowych. Niniejsze działanie wpisuje się w politykę rządu polegającą na walce z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.   

Zgodnie z podpisanymi dziś umowami, za zgodą Ministerstwa Infrastruktury, DSDiK będzie nieodpłatnie zarządzać dwoma odcinkami linii kolejowych przez najbliższe 30 lat. Linia Jelenia Góra – Lwówek Śląski nie jest wykorzystywana w ruchu pasażerskim od niecałej dekady, a na około 15-kilometrowym odcinku Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie pociągi pasażerskie nie kursują od 2004 r. Pozostały odcinek trasy (około 12 km), wykorzystywany w ruchu towarowym przez pociągi obsługujące kopalnię kruszywa, pozostanie nadzorowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jelenia Góra
15.1°C
wschód słońca: 07:01
zachód słońca: 18:29
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jeleniej Górze

kiedy
2023-10-10 19:00
miejsce
Filharmonia Dolnośląska, Jelenia...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-10 20:00
miejsce
Klub Kwadrat, Jelenia Góra,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-14 16:00
miejsce
Filharmonia Dolnośląska, Jelenia...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-14 19:00
miejsce
Jeleniogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany