Policjanci na Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa oraz na festynie pod hasłem „Zostaw auto wskocz na rower”
Jeleniogórscy policjanci w minioną niedzielę (2.07.2023r.) uczestniczyli w Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa, którego organizatorem był Starosta Karkonoski oraz w festynie w Kowarach, który odbył się pod hasłem „Zostaw auto wskocz na rower”. W Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa uczestniczyli policjanci jeleniogórskiej drogówki na motocyklach, policjanci w patrolu rowerowym, dzielnicowi oraz funkcjonariusze Zespołu Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji Jeleniej Górze. Oprócz Policji udział w Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa wzięli między innymi jeleniogórscy strażacy, strażnicy miejscy, ratownicy GOPR, strażnicy leśni z Karkonoskiego Parku Narodowego, funkcjonariusze Aresztu Śledczego oraz służby medyczne.
Służby mundurowe przygotowały dla uczestników, a szczególnie tych najmłodszych liczne atrakcje. Było Miasteczko Ruchu Drogowego, ścina wspinaczkowa, nauka pierwszej pomocy, strażacki tor przeszkód i inne.
Jeleniogórscy policjanci przygotowali również dla dzieci liczne zabawy oraz konkursy dotyczące bezpiecznego zachowania się na drodze, a także informowali o zasadach zachowania bezpieczeństwa w trakcie wakacji. Dodatkowo zachęcali cyklistów do jeżdżenia w kasku oraz zaopatrzenia się w elementy odblaskowe, co z całą pewnością przekłada się na większe bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ponadto rozdawali odblaski oraz materiały prewencyjne dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa, zwłaszcza dzieciom i młodzieży ulotki w zakresie bezpiecznego spędzania wakacji. Atrakcją dla dzieci był również policyjny radiowóz, policyjne motocykle oraz dużym zainteresowaniem cieszyło się umundurowanie policjanta w trakcie zabezpieczania imprez masowych. Funkcjonariusze zachęcali również do służby w Policji i rozdawali informacje dotyczące procedury przejęcia.
Głównym celem tych działań jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń dotyczących kradzieży rowerów, wskazanie sposobów zapobiegania tym zjawiskom, usystematyzowanie znakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania, kodu znakowania, zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych, ułatwienie ujawnienia skradzionych rowerów oraz zatrzymanie sprawców ich kradzieży, identyfikacja właścicieli w przypadku odzyskania roweru i co najważniejsze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów.
Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny, wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.
podinspektor Edyta Bagrowska